هوشمندسازی ساختمان

سیستم­ های کنترل و نظارت ساختمان با عنوان­ های اتوماسیون خانگی(Home Automation)، سیستم مديريت ساختمان­(Building Management System)، سیستم مدیریت انرژی(System Energy Management)، مدیریت هتل(Hotel Management) و امثال این­ها، از زمان معرفي در اوايل سال 1970 راهي طولاني را طي کرده ­اند. در ابتدا بسياري از مردم هوشمند شدن خانه ­ها را  امري دور از ذهن يا پر هزينه مي­دانستند. این در حالی است که نه ­تنها هوشمند كردن خانه­ ها امری دور از ذهن نيست بلکه باعث کاهش هزینه­ های سرسام آور بوده و انتخابی مناسب برای برقراری امنیت، آسايش، آرامش و صرفه جويي در مصرف انرژي، وقت و هزينه­ ها مي­باشد و در آينده­ اي نه چندان دور براي هر ساختمان مسكوني، اداري، تجاري و... الزامی خواهد بود.

 

در تعریف یک ساختمان هوشمند می­توان گفت: ساختمانی است که مجهز به یک زیر ساختار ارتباطاتی قوی بوده (تجهیزات وکلید­ها در این سیستم به وسیله کابلی مجزا بهم متصل می­شوند) که می‌تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت­های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آن­ها وفق دهد. هدف اصلی در چنین ساختمانی، کنترل و مدیریت یکپارچه تمامی تجهیزاتی است که در یک ساختمان وجود دارد. مدیریت یکپارچه ساختمان موجب افزایش راحتی در کنترل، دقت در عملکرد، امنیت در پیرامون و مهم­تر از همه صرفه جویی در مصرف انرژی می­گردد. صرفه جویی در مصرف انرژی، عاملی است که هزینه اولیه سیستم BMS را توجیه کرده به طوری که طی چند سال اولیه(3 تا 5 سال)، بازگشت هزینه را به همراه خواهد داشت.

کلیدهای هوشمند، ریموت کنترلر­ها، صفحات لمسی و نرم افزار تلفن همراه، تجهیزاتی هستند که پس از نصب، برنامه­ ریزی و راه اندازی این سیستم، کاربر تمامی کنترل­های لازم و دلخواه خود را به راحتی از طریق آنها انجام خواهد داد. سادگی در کنترل  این تجهیزات به گونه­ ای است که استفاده از آن­ برای تمامی رده­ های سنی آسان می­باشد.

در حال حاضر با توجه به امکانات این سیستم ­ها، اتوماسیون و هوشمندسازي خانه با سرعت زیادی در حال گسترش می­باشد که با استفاده از آن می­توان استفاده های تفریحی، ارتباطی، امنیتی و رفاهی خانه را به حداکثر رساند. برخی از امکانات سیستم هوشمند به شرح زیر است:

-         کنترل روشنایی(روشن/خاموش، تغییر رنگ و تغییر شدت روشنایی یا Dim) به صورت دستی یا کنترل به صورت خودکار از طریق سنسورهای تعبیه شده در ساختمان؛

-         کنترل پرده­ ها به صورت دستی یا به صورت خودکار با تغییر شدت روشنایی هوا؛

-         کنترل سیستم امنیتی مانند قفل درب­ ها، دزدگیر، سیستم اعلام حریق/نشت­ گاز/دود/آب، مگنت درب و پنجره­ ها، سنسورهای حرکتی، کارت خوان هوشمند و...؛

-          کنترل و تنظیم سرمایش/گرمایش و تهویه فضا بر اساس زمان، دمای بیرون، حضور یا عدم حضور ساکنین؛

-         کنترل سیستم صوتی و تصویری؛

-         مشاهده تصاویر دوربین­های مدار بسته؛

-         و...

 این سیستم­ ها متناسب با نوع کاربری ساختمان،  نیاز و بودجه، قابل طراحی و پیاده­ سازی می­باشند به طوری که کاربر بتواند به بهترین شکل از این تکنولوژی بهره­ مند گردد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که چنانچه بودجه کافی برای اجرای یک سیستم جامع هوشمند وجود ندارد، زیرساخت این شبکه را می­توان همزمان با سیم کشی اولیه ساختمان انجام داد تا در آینده ­ای نزدیک از تمامی امکانات سیستم هوشمند بهره برد.

مزایای سیستم هوشمند:

-         صرفه جویی در مصرف تاسیسات الکتریکال و مکانیکال؛

-         محیط کابل کشی استاندارد؛

-         افزایش ارزش افزوده و در نتیجه افزایش قیمت ساختمان؛

-         درآمد برای سرمایه ­گذاران اصلی ساختمان به صورت کاهش شارژ خدماتی؛

-         بالا رفتن ضریب راحتی، آرامش و لوکس بودن ساختمان؛

-         کنترل تمامی موارد کنترلی ساختمان از داخل یا خارج آن؛

-         امنیت بالا در گونه ساختمان­ها؛

در انتها باید اشاره کرد که دپارتمان ساختمان هوشمند شرکت آبرنگ3 هیچ گونه تعصب نسبت به برندی نداشته و در تلاش است تا با انتخاب معتبرترین برند­های اروپایی در جهت بالابردن کیفیت و رضایت مشتری، گام نهد. در صورت عدم تمایل به استفاده از محصولات این شرکت، مفتخریم تا بتوانیم اطلاعات، تجربیات و مشاوره­ های لازم در زمینه هوشمند سازی ساختمان را به صورت رایگان در اختیار دوستان و کارفرمایان محترم قرار دهیم.